AAA!!! Czyli Amazing Australian Animals!

Australijska fauna składa się z wielkiej różnorodności zwierząt. Do wyjątkowości fauny Australii przyczyniły się głównie zjawiska geologiczne, jak i klimatyczne. W czasach, gdy istniał superkontynent Gondwana Australia stanowiła południową jego część. Około 140 milionów lat temu superkontynent zaczął się dzielić na obecne kontynenty. Około 50 milionów lat temu Australia odłączyła się od Antarktydy samotnie dryfując, aż do momentu zderzenia z Azją. W okresie samotnej wędrówki Australii tutejsza fauna rozwinęła się samodzielnie, bez ingerencji zwierząt z innych kontynentów. Około 15 milionów lat temu powstał okołobiegunowy prąd morski, który sprawił, że klimat stał się bardzo suchy. Wówczas wiele gatunków zwierząt wyginęło.
Najbardziej charakterystyczną grupą zwierząt dla Australii są torbacze. Nie należą do nich, jakby mogło się wydawać, wyłącznie zwierzęta z rodziny kangurowanych. Torbaczami są tu także kuny, wilki, lisy, koale, diabły tasmańskie, wombaty i wiele innych.

W Australii można spotkać także krokodyle, rekiny, delfiny butlonose, dziobaki, psy dingo, żółwie, skorpiony, ptaszniki, jaszczurki, węże (w tym pięć gatunków najbardziej jadowitych na świecie) oraz ptaki takie jak: emu, kazuary, kukabury, pelikany, pingwiny oraz liczne gatunki papug (np. kakadu, rozelle) i wiele, wiele innych. Podczas naszego pobytu w Australii próbowaliśmy poznać jak największą ilość tych egzotycznych i pięknych stworzeń. Każde zwierze wywołało ogromne wrażenie, a spotkanie z nim było wyjątkowe. Jednak  najbardziej urocze było stanięcie oko w oko z misiem koalą.

Koala choć nazywany misiem nie jest spokrewniony z niedźwiedziem. Nazwa koala pochodzi z języków aborygeńskich i oznacza „nie pije” (liście eukaliptusa zawierą bowiem wystarczającą ilość wody, by napoić koalę). Aktualnie na wolności żyje tylko od 2 do 8 tysięcy koali. Tak poważny spadek populacji wynika z naruszenia ich naturalnego środowiska we wschodniej Australii. Koale prowadzą  zazwyczaj samotny, nadrzewny tryb życia. Samica koali może mieć tylko jedno młode rocznie. Ciąża trwa tylko miesiąc. Potem mama koala nosi młode w torbie przez kolejnych sześć miesięcy. Przez kilka następnych miesięcy młode żyje przyczepione do pleców lub brzucha matki. Koale śpią do 19 godzin na dobę. Dorosłe osobniki jedzą od ½ do 1 kilograma liści eukaliptusa dziennie.

Tekst: Ami

Image

Image

ImageImage

ImageImageImageImageImageImageImage

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s